Cover Image

Dlaczego warto zakupić blaty kuchenne z marmuru?

Marmurowe blaty nieczęsto są wykorzystywane w kuchni - większość ludzi uważa, że nie nadają się one do aranżacji przestrzeni, w której codziennie się gotuje i używa ostrych narzędzi. Nasz artykuł wykaże jednak, że zalety marmurowych blatów znacznie przewyższają ich wady, a tym ostatnim da się w prosty sposób zapobiec.

Marmurowy blat - czy nadaje się do kuchni?

Blat kuchenny jest szczególnie narażony na kontakt z nożami i ciężkimi, gorącymi pojemnikami. Zdarza się też, że zostaje nieumyślnie zaplamiony - co gorsza, nie zawsze mamy czas na wytarcie śladów jedzenia, często więc pozostają one na powierzchni przez wiele godzin. Wszystko to sprawia, że wybrany przez nas blat kuchenny musi być wytrzymały i odporny na uszkodzenia, inaczej szybko ulegnie zniszczeniu.

Większość kamieniarzy odradza klientom marmurowe blaty w kuchni z uwagi na to, że pozostawione na nich plamy trwale wsiąkają w powierzchnię. Trzeba przyznać, że marmur rzeczywiście jest podatny na działanie tłuszczu i kwasów - co oznacza, że wszelkie tego typu zabrudzenia, o ile nie usuniemy ich natychmiast, prawdopodobnie pozostaną na nim na zawsze. Problemu tego pozbędziemy się jednak łatwo, jeżeli odpowiednio zaimpregnujemy blat - na rynku dostępne są różne środki zabezpieczające powierzchnię marmuru, doskonale sprawdzi się też żywica poliestrowa.

Zabezpieczanie marmuru poprzez impregnację

Kolejny argument przeciwko marmurowi w kuchni to jego niska odporność na zadrapania - łatwo zarysować jego powierzchnię nożem lub krawędzią ciężkiego garnka. Dobrze dobrany impregnat powinien jednak częściowo temu zaradzić. Poza tym wszelkie niedoskonałości, jakie powstaną na powierzchni blatu w ciągu lat użytkowania, nadadzą mu szlachetności i charakteru. Marmur pięknie się starzeje, a patyna i drobne zarysowania znacznie poprawią jego wygląd. Pamiętajmy też, że jeśli z czasem uszkodzenia staną się nieestetyczne lub zaczną przeszkadzać nam podczas gotowania, zawsze możemy wyszlifować powierzchnię blatu i na nowo ją zaimpregnować. Jest to rozwiązanie o wiele tańsze niż np. w przypadku blatu mdf, który w razie zniszczenia trzeba w całości wymienić na nowy.

Wróć
capenter4

Usługi kamieniarskie
na najwyższym poziomie
– Sierakowice, woj. pomorskie

Zadźwoń